CM-EXPO ANTALYA FUARI : 2. CM-EXPO İŞ, İNŞAAT MAKİNALARI VE EKİPMANLARI FUARI "6-9 Eylül 2018 Antalya / Türkiye"

ORGANİZATOR

Boğaziçi İhtisas Fuarcılık Ltd Şti, Nam-ı Diğer Bosphorus Expo Türkiye Yapı ve İnşaat Fuarcılığı alanında özgeçmişinde çok başarılı sınavlar vermiştir. Turkey Build, Unicera, Kapı Pencere Fuarı, Marble İzmir gibi fuarlar sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en önemli fuar organizasyonlardan bazıları haline gelmiştir. Bununla birlikte gelişen ihracat, açılan yeni kapılar, kalkan vizeler, üreticimizin ve ihracatçımızın cesaretini arttırmış, yeni fırsatları yakalama yolculuğunda markalarımız ard arda uluslararası pazarlarda yerlerini almaya başlamıştır.

Yurtdışı yapı ve İnşaat Fuarları ülkemizde, 70’li yıllarda başlayan Türk İnşaat sektörünün misak-ı milli sınırları dışında verdiği sınavlardan başarıyla geçmesiyle birlikte, Afrika, Rusya, Ortadoğu ve Avrupa pazarlarında iş yapan müteahhit ve inşaat firmalarının öncülüğünde malzeme ve makine üreticilerimizin de ihracat yol haritalarının şekillenmesiyle gelişmeye başladı.Bu gelişim Yurt dışı fuarcılık sektörünün de önünü açtı. Artık Türkiye Dubai , Cezayir, Almanya, Rusya, Etiyopya Nijerya gibi büyük pazarların Yapı İnşaat Fuarlarında en fazla katılımcıyla katılan ülkelerden biri olmuştu.

Boğaziçi İhtisas Fuarcılık yani Bosphorus Expo, 10 yılı aşkın ve onlarca ülkede yapılan yapı inşaat fuar organizasyonların tecrübesiyle yoğrulmuş bir yönetim iradesinin ışığında kurulmuş, 4 yıllık özgeçmişine 2 Libya Bingazi Yapı İnşaat Fuarı, 4 Gürcistan Batum Yapı İnşaat Fuarı , 4 Etiyopya Addis Ababa Yapı İnşaat Fuarı , 4 Nijerya Abuja ve 1 Lagos Yapı İnşaat Fuarı, 4 Umman Muskat Yapı İnşaat Fuarı, 2 Suudi Arabistan Dammam Yapı İnşaat Fuarı, 1 Kazakistan Astana Yapı İnşaat Fuarı, 2 Gana Akra Yapı İnşaat Fuarından oluşan 24 fuarlık bir başarı hikayesini, 350’nin üzerinde firmanın referansını ve gülen yüzünü bünyesine kazandırarak devam etmektedir. Boğaziçi İhtisas Fuarcılık Ltd. Şti, Bosphoru Expo, tüm enerjisini ve konsantrasyonunu yapı inşaat fuarcılığı sektörüne vermiş olup, bu alanda kendini her gün yenilemek ve geliştirmek yolunda adımlar atmaktadır. 2016 yılında üreticilerimizin karşısına 6 pazarla çıktık. Bu Fuarlar sırasıyla Kazakistan (Astana) , Nijerya (Abuja) , Etiyopya, Gana (Akra) ve Güney Afrika (Cape Town) ve Gürcistan (Batum) Yapı İnşaat Fuarları.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da , sadece Etiyopya’nın değil, Doğu Afrika’nın en büyük yapı ve inşaat fuarı olan Addis Ababa Ethio – Con ,International Build and Construction Expo ile 4 yıllık bir işirliği geçmişise sahibiz. Etiyopya Yapı ve İnşaat Fuarı 13 yıldır organize edilmekte, Etiyopya’nın en büyük yapı inşaat sektör birliği olan Etiyopya Müteahhitler ve İnşaat Firmaları Birliği tarafından desteklenmektedir. Dünyanın önemli organizatörlerinden Point Expo tarafından organize edilen Etiyopya Addis Ababa Yapı İnşaat Fuarı 324 firma ve 15.000 m² fuar alanı ile ihtişamlı büyüklüğü 11.000 den fazla ziyaretçi ile Afrika’nın en kalabalık inşaat fuarlarından biri olma özelliği taşıyor.

Asmara, Dire Dawa, Mekele, Gondar, Nazret, Dessie, Harar, Bahir Dar gibi Etiyopya’nın en önemli şehirlerinden inşaat firmaları, müteahhitler, iş makinaları bayileri, yapı inşaat malzemeleri toptancıları ve ithalatçıları Etiyopya Addis Ababa Building Construction Exhibition Ethio Con – Etiyopya Addis Ababa Yapı İnşaat Fuarı’nı ziyaret ediyor. Nijerya, sadece Afrika’nın değil, dünyanın sayılı pazarlarından birisi, sadece Afrika’nın değil neredeyse yeryüzünün en büyük inşaat şantiyesi konumunda. Nijerya’nın başkenti Abuja’da 60 yıllık köklü geçmişiyle Afrika’nın en eski yapı inşaat fuarı olma özelliğini taşıyan Nijerya Abuja Yapı İnşaat Fuarı , Nijerya’nın en büyük sektörel organizasyonu olan Nijerya İnşaat Sektörü Federasyonu tarafından desteklenmektedir. Nijerya İnşaat Sektörü federasyonu 125 üyesi ile Lagos, Abuja, Kano, Kaduna, Jos, Benin City, İbadan, İkeja, Owo, Calaber gibi şehirlere toplamda 20 milyar dolarlık inşaat projelerini üstlenmiş ve bitirmiş, 10 Milyar doların üzerinde de bir iş makinası ve ekipman gücüne sahiptir. Abuja Nijerya Yapı İnşaat Fuarı’na Türkiye’den bugüne kadar 80’in üzerinde Türk Firmamız Boğaziçi İhtisas Fuarcılık – Bosphorus Expo ile katılım göstermiştir.

Gana, Batı Afrika’da 19 ülke ile gümrüksüz serbest ve etkin ticaret yapabilen, Afrika’nın 2. Büyük altın üreticisi, zengin petrol rezervi ve büyük alüminyum yatakları, olgunlaştırdığı demokratik yapısı ve serbest ticaret imkanları ile Batı Afrika’nın çekim merkezi olmuştur. Gana Akra Yapı İnşaat Fuarı, Ghana Accra Building Construction and Property Exhibition 120’nin üzerinde katılımcısı 7000’e yakın ziyaretçisi ile Gana’nın tartışmasız en büyük yapı inşaat fuarıdır. 12 yıllık geçmişi ile Gana Akra Yapı İnşaat Fuarı Akra, Kumasi, Takoradi, Cape Coast, Tema, Obuasi gibi büyük şehirlerinin en önemli inşaat sektörü temsilcilerini bu fuarda buluşturuyor. Türkiye’den Her geçen yıl katılımcısı artarak devam eden fuarda 100’ün üzerinde Türk Firması Boğaziçi İhtisas Fuarcılık – Bosphorus Expo ile bu fuarda Gana Pazarında ürünlerinin tanıtımını sağladı.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının en büyük ekonomisi, kara kıtanın en gelişmiş ülkesidir. 50 milyonu aşkın nüfusu, Afrika’nın ticaret potansiyeli en yüksek ülkesi olan Güney Afrika, kendi potansiyelinin dışında, yoğun ticaret yaptığı Botsvana, Lesotho, Namibya, Swaziland, Malawi, Zambiya, Zimbabve gibi ülkeleri de düşündüğümüzde 300 milyonluk bir hinterlanta sahiptir.Ülkenin yasama başkenti Cape Town’da organize edilen Güney Afrika Cape Town Yapı İnşaat Fuarı , Cape Construction Expo , 100’ün üzerinde katılımcısı ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nin imar ve inşaat alanında parlayan yıldızı Cape Town’d ülkenin en büyük sektör buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Güney Afrika Cumhuriyeti mutluluk endeksinde yaşanabilir şehirler listesinin en başında yer alan Cape Town, akıllı şehir planlamalarıyla inşaat sektörünün çok canlı olduğu stratejik bir merkezdir. Afrika’nın inşaat sektörü ve fuarcılığı açısından bu en stratejik noktalarından birinde düzenlenen Güney Afrika Yapı İnşaat Fuarı Cape Town Cape Construction Expo fuarını Türkiye pazarına sunarak önemli bir hizmeti fuarcılık alanında hayata geçirmiş bulunuyoruz.

Kara Kıtanın dışındaki Coğrafyalarda da üreticimize ve ihracatçımıza fuar hizmetleri sunduk, Umman, Suudi Arabistan, Libya, Gürcistan, Cezayir, Afganistan yapı inşaat fuarlarıyla Türk Malı imajının o pazarlara yerleşmesine katkıda bulunduk. Türk dünyası Boğaziçi İhtisas Fuarcılık – Bosphorus Expo için stratejik öneme sahip bir bölge. Bu pazarda üretcilerimizin ve ihracatçımızın doğru yapı inşaat fuarlarını tercih etmesini misyon edindik. İşte bunun için bölgenin en büyük ve zengin ülkesini yani Kazakistan’ı yapı inşaat fuarları için önemli bir üs olarak seçip, pazarın dikkatine sunduk.

Kazakistan 1000’in üzerinde elementin madenini topraklarında bulunduran, doğalgaz, altın, petrol başta olmak üzere bu kadar çok çeşitli değerli maden ve elementi aynı anda topraklarında çıkartabilen neredeyse tek ülke. Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’ı da düşündüğümüzde bölgenin en güçlü, en zengin devleti. Yeraltında sahibi olduğu zenginlikleri yerüstünde güzelliklere çeviren Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen ülkenin en köklü ve en büyük yapı inşaat fuarı Kazakistan Astana Build Industry Astana , 300’e yakın katılımcısı 10000’in üzerinde ziyaretçisi ile Kazakistanın en büyük yapı ve inşaat fuarıdır. Astana’da Basikbeyeva Caddesiz üzerindeki büyük toptancıları, Sapa ve Etanol Pazarı gibi büyük toptancı pazarlarını birebir gezen ekibimiz, ihracatçılarımıza önemli firma dataları sunuyor.

2016 yılında ülkemiz ihracatçısına gururla sunduğumuz 3 önemli faaliyetimiz oldu. Bunlardan 1.si Türkiye İnşaat Malzemeleri sektörünün büyük üreticilerinin üyesi olduğu İMSAD, İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği ile geliştirdiğimiz stratejik işbirliği. Bu faaliyetler kapsamında temsilciliğini yürüttüğümüz fuarlarda İMSAD üyeleri ile çalışmanın gururunu yaşadık. Bunun yanında tamamen İMSAD üyelerine özel olarak gerçekleştirdiğimiz, Etiyopya – Türkiye İnşaat Malzemeleri Sektörü İş Forumu ile, Etiyopya’dan özel olarak davet ettiğimiz 30 ithalatçı firma ile birlikte İmsad Üyesi kuruluşların temsilcileri ile birlikte Cemile Sultan Korusu’nda ikili iş görüşmelerini gerçekleştirmiş olduk. Çok faydalı geçen bu faaliyetler sonucunda Etiyopya İnşaat Malzemeleri Pazarı konusunda ihracatçımıza bir farkındalık oluşturduk.

2. Büyük Organizasyonumuzu büyük bir onurla üyeliğini sürdürdüğümüz Türkiye’nin en büyük iş adamları organizasyonu olan MÜSİAD (Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği) ‘ın gerçekleştirdiği Türkiye’nin en önemli fuar organizasyonlarından birisi olan MÜSİAD EXPO ‘da YURTDIŞI ANA ACENTALIK görevini şirketimiz Boğaziçi İhtisas Fuarcılık Ltd. Şti. gerçekleştirmiştir. Bu muhteşem organizasyonun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. 32.000 m² alanda gerçekleşen Müsiad Expo Fuarı’na aralarında Kazakistan, Irak, İran, Gürcistan, Burkina Faso , Gana, Nijerya, Etiyopya, Liberya, Sierra Leone, Togo, Afganistan’dan 342 uluslararası alıcıyı ülkemize getirme şerefine nail olduk. Bu muhteşem organizasyonun bir parçası olma fırsatınızı bize verdikleri için Müsiad ‘a şükranlarımızı sunarız.

3. Büyük organizasyonumuz ise 2017 yılında Boğaziçi İhtisas Fuarcılık, Bosphorus Expo’nun en büyük heyecanı olacak olan ve ilk defa düzenleyeceğimiz 04-07 Ekim 2017 tarihlerinde Antalya Anfaş Expo Center’da gerçekleşecek Antalya İş, İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı ( Construction Machinery Exhibition – CME) ‘nın tanıtım toplantısı oldu. Bu toplantıda 72 yabancı iş makinası ve ekipmanı alıcısı ile 114 iş makinası üreticisini bir araya getirdik. Özellikle Etiyopya Müteahitler Birliği Başkanı Sayın Aberre Bekele’nin şirketimize verdiği değer ve yaptığı konuşma bizleri çok duygulandırdı. Toplantımızda bizleri yalnız bırakmayan ve teşekkür etmek istediğimiz önemli isimlerin başında İstanbul Milletvekili olan, eski Tümsiad Genel Başkanı ve E. DEİK Yön. Kur. Üyeliklerini yapmış, Etiyopya Türkiye Meclisler Arası Dostluk Grubu Başkanı olan Sayın Dr. Hasan Sert Beyefendi ve 23. Ve 24 .Dönem Antalya Milletvekili , Anfaş Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sadık Badak Beyefendi’ye teşekkürü bir borç biliyoruz.

Tüm bu yapı inşaat ve iş makinaları fuarlarını ülkemizin güzide sektör temsilcilerine sunmanın gururunu yaşıyoruz. Özellikle Afrika’da Ülkemize hizmet etmenin gururunu yaşamaktan dolayı çok mutluyuz, Şanlı Bayrağımızı dalgalandırdığımız her organizasyonun ardından özellikle mensubu olmaktan gurur duyduğumuz milletimizin alın teriyle ürettiği helal ürünleri yine mensubu olmaktan şeref duyduğumuz ümmetin değişik coğrafyalardaki temsilcilerine ulaştırmak bizim için misyonların en şereflisi olmuştur. 2016 yılında yaşadığımız menfur saldırıları, hain darbe teşebbüsünü şiddetle kınıyoruz, ülkemizin fetö, pkk, daeş, ypg başta olmak üzere her türlü terör örgütleri ile mücadelesinde Devletimizin yanındayız. İnanıyoruz ki 2017 yılında Ülkemiz girdiği bu mukaddes mücadelelerden başarıyla , alnının akıyla çıkacak ve Dünya mazlumlarının umudu olmaya devam edecektir. Bu yolda elimizden gelen tüm gayret ve inançla çalışacağımızın, özellikle bu mücadelenin ihracat tarafında elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu tekrar etmek istiyorum. Boğaziçi İhtisas Fuarcılık Bosphorus Expo ve müşterileri için yine başarılarla dolu bir yıl olması dileklerimizle.